Facebook Google+ Twitter

Norsko

Hodnocení:
3.70
Podrobné hodnocení »
Bydlení
Příjem
Práce
Společnost
Vzdělání
Prostředí
Angažovanost občanů
Zdraví
Životní spokojenost
Bezpečí
Poměr pracovního a osobního života
Hlavní město: Oslo
Úřední jazyk: Norština
Počet obyvatel: 4 691 849
Státní útvar: Konstituční monarchie
Měna: Norská koruna
Časový posun: 0 hod
Náboženství: luteráni

Ceny

V Norsku jsem skoro stejné ceny jako v ČR (konkrétně v Praze), ale je nutné si uvědomit, že je to vše v Nok (tzn 3x dražší jak u nás).

Vízum

I když Norsko není členem EU, vztahuje se na ní schengenský prostor, díky členství v ESVO (Evropské sdružení volného obchodu) - vízum není potřebné pro členy EU.

Důležitá telefonní čísla

Policie: 112
První pomoc: 113, Oslo 22932293
Hasiči: 110
Dopravní informace: 175
Informace o telefonních číslech: 1881

Velvyslanectví České republiky v Oslu

Adresa: Fritzners gate 14, 0244 Oslo
Telefon: +47/22 12 10 31
Fax: +47/22553395, KO-22548332
Nouzová linka: +47/92611283

 

Vedoucí úřadu: JUDr. Milan DUFEK
Funkce:
  • Diplomatická působnost
  • diplomatická a konzulární pro Norské království (Špicberky, Ostrov Jan Mayen, Bouvetův ostrov, Ostrov Petra I., Země královny Maud) a Islandskou republiku
Provozní hodiny úřadu: pondělí - pátek 07.45 - 16.15
Úřední hodiny pro veřejnost: pondělí - pátek 10.00 - 12.00

Honorární konzulát České republiky v Trondheimu

Adresa: Tungaveien 38, Trondheim, Postboks 1862
Telefon: +47/93233100
Fax: +47/73823590
Nouzová linka: +47/93233100

 

Vedoucí úřadu: Oddvar Kristian KARLSEN - honorární konzul
Konzulární působnost: Střední Norsko (kraje Sor-Trondelag, Nord-Trondelag, More og Romsdal a severní část kraje Oppland)
Provozní hodiny úřadu: pondělí - pátek 08.30 - 16.00 - Doporučuje se dohodnout schůzky předem

Honorární konzulát ČR v Sjovegane

Adresa: St. Hansveien 36
lze využít i kancelář na adrese Grønnegata 86 v Tromsø/, Sjøvegan
Telefon: +47-90975599 (mobil)

 

Vedoucí úřadu: Arve Hjulstad JOHANSEN - honorární konzul
Konzulární působnost: konzulární obvod: kraje Nordland, Troms a Finnmark
Provozní hodiny úřadu: dle potřeby po telefonické dohodě

Honorární konzulát ČR v Bergenu

Adresa: Christian Michelsensgt. 2A, Bergen
Telefon: +47/55215401
Fax: +47/55215425

 

Vedoucí úřadu: Dag Astrup STIEGLER - honorární konzul
Konzulární působnost: konzulární obvod: západní Norsko (kraje Hordaland, Rogaland, Sogn og Fjordane)
Provozní hodiny úřadu: pondělí - pátek 08.30 - 16.00

Pohled místních obyvatel na cizince / imigranty

V současné době v Norsku žije něco málo přes 600 000 přistěhovalců (11 % občanů Norska). Před 10 lety byl tento počet daleko nižší - okolo 90 000. Norové se proto k cizincům chovají obezřetně a své city neprojevují, což však může být způsobeno i rozdílem jednotlivých kultur.

V Norsku nemá nikdo potřebu se svým zevnějším odlišovat od ostatních, aby světu ukázal, jak je úspěšný a bohatý podnikatel - spíše naopak. Na první pohled nepoznáte, ze které sociální skupiny ten či ona pochází. Chudý student bude mít stejné chování a prokazovat stejný respekt, jako bohatý podnikatel z velkého města.

Je to obdivuhodné i proto, že si Norové mezi sebou všichni tykají (krále nevyjímaje) a oslovují se křestními jmény, ačkoliv se neznají. Toto platí i na vysoké škole. Mezi profesorem a studentem panuje zjevná úcta, přesto spolu komunikují jako rovný s rovným. Nevyučuje se zde jediná pravda, diskutují se odlišné pohledy na daný problém, a to dokonce i s nováčky v oboru.

Praktičnost na první místě

Norský domov je zařízen především prakticky a skromně. Rozhodně zde nečekejte žádný luxus. Bohatšího Nora poznáte spíše, a není to pravidlem, podle dražší značky vozidla či elektroniky od luxusnějších značek, kterou si vybaví svůj dům. Tento dům pak bude pravděpodobně stát na dobré adrese. Bohatý Nor se také bude oblékat do luxusnějších značek, ale toto poznáte pouze podle nášivky, rozhodně ne navenek. Okázalé bohatství zkrátka v Norsku nenajdete, nepatří to k norskému způsobu života.

V Norsku se nosí skromnost

Norové sice mají v oblibě bulvár a sledují aktuální módní trendy, ale dávají přednost skromnosti. Pokud tedy chcete na Nory udělat dojem, rozhodně se nechlubte tím, že znáte slavné osobnosti. Na společenském žebříčku s velkou pravděpodobnosti nevystoupáte. Pro Nory je důležité především to, co děláte a jak se chováte vy sami.

Máte v sobě gentlemana? Raději ho nechte doma

V severských zemích obecně platí rovnoprávnost a ta se samozřejmě vztahuje i na muže a ženy. Koneckonců, Norsko patří mezi první státy západní Evropy, které ženám přiznaly volební právo. Pokud se tedy octnete v Norsku, raději zapomeňte na přílišné projevy gentlemanství, nemusíte se vždy dočkat vděku. Ba naopak, i obyčejné otevření dveří může (ale nemusí) dáma považovat za mužskou nadřazenost. Vražením dveří do obličeje ale obdiv také nezískáte. Důležité je najít správnou rovnováhu mezi projevy galantnosti a slušného chování.

Svoboda nade vše

Již jsme řekli, že jsou Norové skromní a chovají k sobě úctu. Nory ale také charakterizuje individualismus, svobodomyslnost a hrdost na vlastní stát. Stačí si vzpomenout na slavné Vikingy  :-) Tyto vlastnosti se ostatně odrazily na norské neochotě vstoupit do Evropské unie. V souvislosti s norskou svobodomyslností je také často zmiňovaná doba, kdy došlo k uzákonění povinného používání bezpečnostních pásů v autech. Ačkoliv je Norové již dávno používaly, zvedla se vlna nevole, podpořena novinami a časopisy. V čem byl problém? Norovi zkrátka nemůžete nic nařizovat.

Studium

Práce

Ubytování

Sdílet:


comments powered by Disqus