Facebook Google+ Twitter

Island

Hodnocení:
3.80
Podrobné hodnocení »
Bydlení
Příjem
Práce
Společnost
Vzdělání
Prostředí
Angažovanost občanů
Zdraví
Životní spokojenost
Bezpečí
Poměr pracovního a osobního života
Hlavní město: Reykjavík
Úřední jazyk: Islandština, znakový jazyk
Počet obyvatel: 320 000
Státní útvar: Republika
Měna: Islandská koruna
Časové pásmo: GMT
Náboženství: Státní luterská církev 87,1 %, protestanté 4,1 %, luteráni 3,5 %

Ceny

Ceny na Islandu jsou víceméně srovnatelné s ČR. Ovoce a zelenina v obchodech je cca o polovinu dražší a za jídlo a pití v restauracích či kavárnách zaplatíte oproti ČR dvojnásobek.

Vízum

Pokud doba pobytu nepřesáhne 90 dnů, není vízum požadováno. Island patří do schengenského prostoru.

Důležitá telefonní čísla

Policie: 354-551-1166
První pomoc: +354-525-1000 , +354-552-1230

Honorární konzulát ČR v Reykjavíku

Adresa: Raudagerdi 49, 108 Reykjavik, Iceland
Telefon: 00354/5873000
Fax: 00354/5680645

Pohled místních obyvatel na cizince / imigranty:

Obyvatele Islandu jsou ještě stále překvapeni, že do jejich země jezdí cizinci, aby zde pracovali a žili. Podmínky k životu zde totiž nejsou úplně jednoduché. Nepředvídatelné počasí ve spojení s možnými výbuchy sopky a životem na "konci světa" může být přinejmenším nepříjemné. A vzhledem k malému počtu obyvatel vám Island může připomínat takovou větší vesnici - drby obletí celý ostrov a všichni vědí o všem.

Sami Islanďané mohou zpočátku působit uzavřeně, ale přesto jsou velmi zdvořilí a mají smysl pro humor. Ostatně v humoru byste si pravděpodobně s Islanďany rozuměli - je totiž černý a ironický. Zajímavé také je, že mezi oblíbené knihy na Islandu patří Osudy dobrého vojáka Švejka. Mimoto jsou Islanďané upřímní, přizpůsobiví a změny jsou u nich vítány. Náhlé situace umějí řešit velmi rychle a efektivně, ale dlouhodobé plánování nepatří mezi jejich nejsilnější stránky.

Islanďané mají rovněž rádi společenské akce, a tak často hostí přátele u večeře nebo u odpolední kávy. Při těchto příležitostech proberou veškeré novinky, které stejně dříve nebo později oblétnou celý ostrov.

Islandštinu ovládat nemusíte

Na Islandu se domluvíte dánsky i anglicky. Tyto dvě řeči totiž Islanďané pilují již na základní škole a navíc veškeré zahraniční pořady v televizi, z nichž většina je v angličtině, sledují s titulky. Se starší generací Islanďanů se dorozumíte především německy.

Studium

Práce

Ubytování

Sdílet:


comments powered by Disqus